Zaprojektowanie placu zabaw to trudne zadanie. Należy brać pod uwagę funkcjonalność, estetykę i przede wszystkim bezpieczeństwo dzieci. Ogrodzenie i odpowiednia nawierzchnia to konieczne elementy, ale o nich też najczęściej się zapomina. Aby pomóc architektom w tworzeniu wspaniałych placów zabaw, przedstawiamy zestawienie 10 problemów, które można napotkać przy projektowaniu.
1. Przeznaczenie placu zabaw
Przed rozpoczęciem projektowania dobrze jest ustalić wiek dzieci, którym dedykowany jest plac. Od tego, czy będą się na nim bawiły maluchy w wieku 1-3 czy starsze dzieci powyżej 3 roku życia będzie zależał dobór odpowiednich urządzeń.
2. Zachowanie odległości 10 m od budynków
Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem place zabaw powinny być usytuowane co najmniej 10 metrów od linii rozgraniczających ulicę, od okien budynków mieszkalnych oraz od miejsc gromadzenia odpadów. Pomimo, że place zabaw są ogrodzone, odległość 10 metrów od tych elementów musi zostać zachowana.
3. Place zabaw w słońcu
Według rozporządzenia nasłonecznienie placu zabaw powinno wynosić co najmniej 4 godziny a w zabudowie śródmiejskiej nie mniej niż 2 godziny. Jednak nadmierne promieniowanie słoneczne może powodować nagrzewanie się elementów urządzeń, na przykład metalowych powierzchni zjeżdżalni. Ze względu na ryzyko poparzenia u dzieci należy przy projektowaniu placów zabaw wziąć pod uwagę odpowiednie ustawienie niektórych urządzeń w stosunku do słońca.
4. Strefy bezpieczeństwa
Zgodnie z normą PN-EN 1176, każde urządzenie zabawowe powinno mieć wyznaczoną swoją strefę bezpieczeństwa. W tym obszarze wokoło urządzenia i pod nim nie mogą się znajdować żadne przeszkody, na przykład inne urządzenia, płot lub gałąź drzewa. Wymiary tego obszaru wyznacza nam wysokość swobodnego upadku z urządzenia, czyli maksymalna wysokość, z której użytkownik może spaść.
Jeśli urządzenie ma mniej niż 0,6 metra wysokości swobodnego upadku, to jego strefa jest stała i wynosi 1,5 metra od urządzenia. Dla urządzeń o wysokości swobodnego upadku wyższej niż 0,6 metra, bezpieczny obszar jest obliczany na podstawie wzoru podanego w Normie PN-EN 1176. Jednak niektóre urządzenia stanowią wyjątki, na przykład huśtawki lub inne urządzenia o ruchu wymuszonym, dlatego warto jest dokładnie zapoznać z informacjami na temat wymiarów stref bezpieczeństwa podanymi przez producenta.
W przypadku urządzeń, w których wysokość swobodnego upadku jest większa niż 60 cm oraz urządzeń z ruchem wymuszonym, strefy bezpieczeństwa nie mogą na siebie nachodzić.

5. Urządzenia o ruchu wymuszonym
Wymiary stref bezpieczeństwa urządzeń o ruchu wymuszonym określają szczegółowe wymagania podane w Normie PN-EN 1176. Ruch wymuszony to ruch, który zachodzi na przykład przy zjeżdżaniu, bieganiu, obracaniu się lub huśtaniu. W takich przypadkach wprowadzając się w ruch, dziecko nie jest w stanie natychmiast się zatrzymać. Rodzaje urządzeń o ruchu wymuszonym to karuzele, huśtawki, zjeżdżalnie lub kolejki linowe. Przy projektowaniu placu zabaw warto pamiętać, że strefy bezpieczeństwa tych urządzeń nie mogą na siebie nachodzić.
6. Bezpieczna nawierzchnia
Dla niektórych urządzeń wymagane jest zaprojektowanie także bezpiecznej nawierzchni (taką informację znajdziecie również u producenta). Wysokość swobodnego upadku wyznacza nie tylko wymiary strefy bezpieczeństwa danego urządzenia, ale także rodzaj bezpiecznej nawierzchni, na przykład maty gumowe zapewniają amortyzację dla wysokości swobodnego upadku 2,7 m. Inne rodzaje nawierzchni amortyzującej upadek to płytki gumowe, wetpour, sztuczna trawa, piasek i żwir.
7. Niejednolita strefa bezpieczeństwa
Nie można niestety łączyć wielu rodzajów bezpiecznych nawierzchni w obrębie jednej strefy bezpieczeństwa, na przykład sztucznej trawy i wetpoura. Dla każdej strefy bezpieczeństwa można zastosować tylko jeden, odpowiedni dla niej, rodzaj nawierzchni.
8. Piaskownica za daleko od wejścia
Aby ułatwić transport piasku do piaskownicy, tego typu urządzenia powinny być usytuowane blisko wejścia na plac zabaw.
9. Nieodpowiednie fundamenty
Nie każde urządzenie można umocować na dowolnym podłożu, na przykład niektóre urządzenia nie nadają się do montażu na stropach budynków.
10. Miejsce dla rodziców
Dzieci powinny przebywać na placu zabaw pod opieką swoich opiekunów, dlatego warto jest pomyśleć również o miejscu dla nich i uwzględnić w projekcie, na przykład ławeczkę do siedzenia.
W związku z coraz większym zainteresowaniem ze strony projektantów firma Lars Laj postanowiła wyjść naprzeciw Państwa zapotrzebowaniu i stworzyć program szczególnej współpracy.
Umów się z naszym doradcą na spotkanie online i poznaj więcej szczegółów!